niedziela, 8 maja 2016

Po co ludzie czytają książki?

Witajcie kochani. Od początku działalności bloga nigdy nie pojawiło się na nim nic w stylu pogadanek. Postanowiłam poruszyć dzisiaj temat czytania, a bardziej tak naprawdę tematu Po co ludzie czytają? Czy zadawaliście sobie kiedyś te pytanie. Po co ja tak naprawdę czytam? Sama znalazłam 4 powody dla, których ja czytam, a może i wy czytacie. Życzę miłego czytania i jeśli jest jakiś powód, który tutaj się nie pokazał, a wy takowy znacie piszcie w komentarzach.  
   
aby się czegoś nauczyć. 

Czytając każdą książkę uczymy się. W moim przypadku jest to łączenie przyjemnego z pożytecznym. Do dzisiaj pamiętam jak w książce "Anna i pocałunek w Paryżu" główna bohaterka powiedziała, że w Paryżu  znajduję się grób autora "Małego księcia". Może i jest to fakt, który nigdy mi się nie przyda, ale nie musiałam grzebać w internecie i się tego dowiadywać tylko wyniosłam to samoczynnie. Kiedy w szkole omawialiśmy tę lekturę mogłam zabłysnąć wiedzą . Jest wiele takich przykładów, dzięki czytaniu uczymy się ortografii, budowy zdania, wzbogacamy nasze słownictwo.  

☻ aby uciec od rzeczywistości. 

U mnie jest to najczęściej fantastyka. Świat stworzony przez moich ulubionych autorów to całkowita odskocznia od rzeczywistości. Jak zacznę to trudno skończyć czytać. 

 


☻ aby poznać inne kraje i czasy.

Jestem za tym jak najbardziej. Słyszałam, że jedną z takich książek, która ukazuje dawne czasu jest "Obca", ale jeszcze nie czytałam, więc jak czytaliście to napiszcie w komentarzach czy dobry podałam przykład. Z książek historycznych czytałam ostatnio "Światło, którego nie widać" i rzeczywiście są tam przedstawione lata I wojny światowej.  Dużo się dowiedziałam. Książkę polecam przede wszystkim osobą, które za takim gatunkiem przepadają, bo mi osobiście trudno było przez nią przebrnąć.  
  
☻ aby przyjemnie spędzić czas.  

To jak dla mnie główny powód czytania książek. Czerpie ogromną radość z czytania, chociaż nieraz ciekną mi łzy to jest to moja wielka pasja. Wiele razy zamiast uczyć się do sprawdzianu sięgałam po książki. Nie jest to oczywiście dobre postępowanie, ale bardzo mi się podobało i potem mam mniej czasu na naukę, ale dobry humor. Książki to dobre rozwiązanie na wszystko. Pocieszą cię, chociaż często też zasmucą.  

Nie jest to najdłuższy post, ale mam nadzieję że się wam spodobał taka luźniejsza pogadanka. Na pewno na blogu będzie się takie coś pojawiać. Nie za często, ale możecie się spodziewać. Już niedługo rozwiązanie konkursu i Bitwy książkowej. Zachęcam jeszcze do zgłaszania się i głosowania.  

Pozdrawiam Wiktoria

16 komentarzy:

 1. Fajny pomysł na post;) też uważam, że czytamy między innymi po to, żeby się czegoś nauczyć i przy okazji poznać inne kraje bądź przeszłość. No i przyjemnie spędzić czas;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytanie to przyjemność. :) Uwielbiam odskocznie od świata rzeczywistego i nie zamartwianie się problemami.
  Pozdrawiam cieplutko!
  http://olalive-blog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. O! Bardzo ciekawy post! :D Zgadzam się ze wszystkimi punktami w 100% ;) Kiedyś miałam ogromne problemy z ortografia i dostawałam z dyktand 3, ale od kiedy czytam już tak dużo, dużo to jestem właściwie najlepsza z klasy ;D
  http://ksiazkitomojepaliwo.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Ej, uważaj z tą nauką :D Uwierz, wiele autorów robi wiele błędów rzeczowych :D
  Ja czytam dla rozrywki, dla przyjemności :D Nauka.... na pewno mam bogate słownictwo dzięki czytaniu :D
  I częściej rób takie posty! :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja książki traktuję przede wszystkim jako odskocznię i pocieszyciela, nawet jeżeli czytam kryminał :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Fajny pomysł na post! Ja książki czytam przede wszystkim dlatego, aby uciec od codziennego życia i obowiązków.
  Pozdrawiam Justyna z książko, miłości moja

  OdpowiedzUsuń
 7. Obca faktycznie ukazuje czasy przeszłe, a konretnie XVIII wiek i można się dowiedzieć ciekawych rzeczy o Szkotach czy Anglii :P
  Ja czytam głównie dla przyjemności, dla nauki trochę też, ale mam się na baczności, bo autorzy to nie roboty, błędy też mogą popełnić :P

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny post! Ja uważam jeszcze, że czytam, aby nie spędzać czasu z "głupcami" :)

  OdpowiedzUsuń
 9. W sumie ja z tego samego powodu ;) + jeszcze naprawdę bardzo to lubię. dla mnie to najlepsza forma spędzania czasu wolnego.

  OdpowiedzUsuń
 10. Myślę, że istnieje milion powodów, by po prostu czytać :) I każdy z nas może sobie znaleźć ten jeden, własny i osobisty.

  Pozdrawiam
  Przygody mola książkowego

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja uciekam od rzeczywistości a robię to dla przyjemności :)Czasami też się czego nauczę, ale zazwyczaj nieświadomie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Czytanie to taki mój sposób na odstresowanie i zrelaksowanie się. Przyjemny i pożyteczny. Super pomysł na post. Pozdrawiam cieplutko!:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Często czytam, by móc zapomnieć, by zagłuszyć myśli czy uczucia, które w jakiś sposób nie są mi na rękę :) Czyli tak jak napisałaś- aby uciec od rzeczywistości, nawet jeśli to na dłuższą metę nie jest dobrym sposobem.
  Czytam również, by wyładować emocje. Lepiej na bohaterach książki niż na realnych ludziach, prawda? :)


  Pozdrawiam!
  www.zksiazkadolozka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo fajny i przyjemny post. Hmm... ja czytam książki bo to kocham i cenie. Moje prawdziwe hobby <3

  OdpowiedzUsuń
 15. Na pewno czytam po to, by czegoś się nauczyć, choć ta nauka często nie jest dla mnie tak ważna, jak ucieczka od szarej codzienności. Nie tylko światy fantastyczne dają taką możliwość - każda książka potrafi przenieść nas w niesamowite miejsca :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Ciekawy post.
  Ja czytam dla słów. Odgrywają znaczącą rolę w moim życiu.
  Z książkami przy kawie

  OdpowiedzUsuń