środa, 15 marca 2017

10 klasyków, które chciałabym przeczytać w najbliższym czasie.

Witajcie kochani. Ostatnio przeszukuje biblioteczne półki w poszukiwaniu klasyków, które mogą mi się spodobać. I w taki sposób powstała lista dziesięciu klasyków (nie jestem pewna czy wszystkie te książki można tak nazwać), które bardzo chciałabym przeczytać. Niektóre już nawet posiadam i mam w planach przeczytać jak najszybciej. Jeśli jesteście ciekawi zapraszam serdecznie. 


„Portret Doriana Greya”  Oscar Wilde


Historia Doriana Graya, który jako młody, naiwny chłopiec trafia do pracowni Bazylego Hallwarda. Malarz jest urzeczony niespotykanym pięknem młodzieńca i pragnie namalować jego portret. Tu też Dorian spotyka lorda Henryka, cynicznego bywalca salonów o dość niefrasobliwym podejściu do życia, którego lekko rzucane teorie głęboko zapadają w serce niewinnego Doriana, zmieniając diametralnie jego podejście do życia.

Kiedy portret zostaje ukończony, Dorian wyraża życzenie, by nigdy się nie zestarzeć, a na zawsze zachować urodę, jaką na portrecie uchwycił Bazyli. Od tej chwili każde jego przewinienie, każde zło, które wyrządza bliźnim znajduje odzwierciedlenie w portrecie, sam Dorian jednak zachowuje niczym nieskażoną urodę. Widząc to, zupełnie nie liczy się już z żadnym człowiekiem. Bez skrupułów rani innych, aby zaspokoić własne egoistyczne potrzeby…„Rok 1984”  George Orwell


Wielki Brat Patrzy – to właśnie napisy tej treści, w antyutopii Orwella krzyczące z plakatów rozlepionych po całym Londynie, natchnęły twórców telewizyjnego show „Big Brother”. Czyżby wraz z upadkiem komunizmu wielka, oskarżycielska powieść straciła swoją rację bytu, stając się zaledwie inspiracją programu rozrywkowego? Nie. Bo ukazuje świat, który zawsze może powrócić. Świat pustych sklepów, permanentnej wojny, jednej wiary. Klaustrofobiczny świat Wielkiego Brata, w którym każda sekunda ludzkiego życia znajduje się pod kontrolą, a dominującym uczuciem jest strach. Świat, w którym ludzie czują się bezradni i samotni, miłość uchodzi za zbrodnię, a takie pojęcie jak ‘wolność” i „sprawiedliwość” nie istnieją. Na kuli ziemskiej są miejsca, gdzie ten świat wciąż trwa. I zawsze znajdą się cudotwórcy gotowi obiecywać stworzenie nowego, który od wizji Orwella dzieli tylko krok. Niestety, piekło wybrukowane jest dobrymi chęciami. A dwa plus dwa wcale nie musi się równać cztery.

„Zabić drozda" Nelle Harper LeeLata trzydzieste XX wieku, małe miasteczko na południu USA. Atticus Finch, adwokat i głowa rodziny, broni młodego Murzyna oskarżonego o zgwałcenie biednej białej dziewczyny Mayelli Ewell. Prosta sprawa sądowa z powodu wszechpanującego rasizmu, urasta do rangi symbolu. W codziennej walce o równouprawnienie czarnych jak echo powraca pytanie o to, gdzie przebiegają granice ludzkiej tolerancji. Zabić drozda to wstrząsająca historia o dzieciństwie i kryzysie sumienia. Poruszająca opowieść odwołuje się do tego, co o życiu człowieka najcenniejsze: miłości, współczucia i dobroci.


„Anna Karenina” Lew Tołstoj 


Anna Karenina wiedzie dostatnie, stabilne i nieco nudne życie u boku dużo starszego męża. Piękna młoda kobieta spełnia się jako matka, ale nie stroni też od przyjęć, jest uwielbiana na petersburskich salonach. 

Spokój znika wraz z pojawieniem się hrabiego Wrońskiego, który wprowadza w życie Anny namiętność, jakiej nigdy nie zaznała. I zniszczenie, którego nie da się cofnąć.
To ponadczasowa powieść o uczuciu, które od początku było skazane na potępienie. Uczuciu, dla którego Anna poświęciła wszystko.


„Trzej muszkieterowie” Aleksander Dumas 


Akcja powieści osadzona jest w pierwszej połowie VII wieku we Francji i Anglii.
Francją rządzi młodociany Ludwik XIII, ale faktycznym władcą jest ambitny kardynał Richelieu. Osiemnastoletni Gaskończyk d'Artagnan opuszcza rodzinny dom, by wstąpić do elitarnej formacji muszkieterów królewskich. Na pożegnanie otrzymuje od matki przepis na maść leczącą wszystkie rany, zaś od ojca szpadę, list polecający do kapitana muszkieterów de Tréville'a, a także polecenie, żeby pojedynkować się z każdym, kto go obrazi. W przydrożnej karczmie zaczepia człowieka, który naśmiewa się z jego konia. Nieznajomy nie chce jednak walczyć i wysyła swoich ludzi, którzy biją d’Artagnana i łamią mu szpadę ojca. Tajemniczy człowiek kradnie list polecający do kapitana, a na drodze chłopaka pojawia się równie tajemnicza Milady… Porywczy D'Artagnan przybywa do Paryża, oczywiście wkrótce popada w kłopoty, ale zyskuje przyjaźń – Atosa, Portosa i Aramisa.


„Władca much" Wiliam Golding 
Opowieść paraboliczna o grupie młodych chłopców, którzy ocaleli z katatastrofy lotniczej w okresie nieoznaczonego konfliktu nuklearnego. Rozbitkowie znajdują schronienie na nieznanej, egzotycznej wyspie. Pomimo różnic charakterologicznych, podjęta zostaje przez nich próba rekonstrukcji cywilizacji w obcym zakątku świata. Niestety rozsądne i roztropne wysiłki części chłopców obracane są w niwecz, gdy grupa stopniowo upada w barbarzyństwo i dzikość.„Oskar i Pani Róża” Éric-Emmanuel Schmitt


Czy w ciągu dwunastu dni można poznać smak życia i odkryć jego najgłębszy sens? Dziesięcioletni Oskar leży w szpitalu i nie wierzy już w żadne bajki. Wtedy na jego drodze staje tajemnicza pani Róża, która ma za sobą karierę zapaśniczki i potrafi znaleźć wyjście z każdej sytuacji...

„Cień wiatru” Carlos Ruiz Zafón

W letni świt 1945 roku dziesięcioletni Daniel Sempere zostaje zaprowadzony przez ojca, księgarza i antykwariusza, do niezwykłego miejsca w sercu starej Barcelony, które wtajemniczonym znane jest jako Cmentarz Zapomnianych Książek. Zgodnie ze zwyczajem Daniel ma wybrać, kierując się właściwie jedynie intuicją, książkę swego życia. Spośród setek tysięcy tomów wybiera nieznaną sobie powieść "Cień wiatru" niejakiego Juliana Caraxa. 

Zauroczony powieścią i zafascynowany jej autorem Daniel usiłuje odnaleźć inne jego książki i odkryć tajemnicę pisarza, nie podejrzewając nawet, iż zaczyna się największa i najbardziej niebezpieczna przygoda jego życia, która da również początek niezwykłym opowieściom, wielkim namiętnościom, przeklętym i tragicznym miłościom rozgrywającym się w cudownej scenerii Barcelony gotyckiej i renesansowej, secesyjnej i powojennej.

„Drużyna pierścienia" J. R. R. Tolkien 


W zamierzchłych czasach kowale elfów wykuli Pierścienie Mocy. Lecz Mroczny Władca stworzył Jedyny Pierścień, aby rządził pozostałymi. Ale Pierścień zniknął na wiele wieków w Śródziemiu, zanim trafi ł w ręce hobbita, którego przeznaczeniem stało się jego zniszczenie...
Drużyna Pierścienia wyrusza z Shire. Żaden z uczestników wprawy – hobbici Frodo, Sam, Pippin i Merry, czarodziej Gandalf, krasnolud Gimli, elf Legolas, Boromir z Gondoru i tajemniczy Obieżyświat – nie wie, co czeka u kresu podróży.
Jeśli jednak nie wypełnią misji, świat ogarną Ciemności...


„Myszy i ludzie” John Steinbeck 
George Milton i Lennie Small to niezwykły tandem przyjaciół. George jest silnym mężczyzną, a podążający w ślad za nim Lennie – upośledzonym gigantem o umysłowości małego dziecka. Niezdarny i nieświadomy własnej siły fizycznej nie potrafi dostosować się do społecznych norm i co chwila sprowadza na siebie i George’a mniejsze lub większe nieszczęścia. Nie mogąc znaleźć dla siebie miejsca, przyjaciele przemierzają pogrążone w Wielkim Kryzysie Stany w poszukiwaniu zarobku i akceptacji. Ich marzeniem i celem, do którego dążą, jest własna farma, na której mogliby wspólnie hodować króliki.

Tak prezentuje się dziesiątka klasyków, które chciałabym przeczytać w najbliższym czasie. Obecnie posiadam Cień wiatr, Rok 1984, Zabić drozda i Anne Karenine. Jest szansa, że jednej z tych książek recenzja pojawi się jeszcze w tym miesiącu. A wy jakie klasyki polecacie, może czytaliście jakiś przeze mnie wymieniony?
Pozdrawiam, 
Wiktoria

27 komentarzy:

 1. Jestem właśnie w trakcie poznawania"Cienia wiatru" i jest to książka z gatunku tych, które zawsze czytam powoli, ale za to jaka niesamowita!

  OdpowiedzUsuń
 2. Znam Portret Doriana Graya, Władcę Pierścieni, Władcę much i Oscara i panią różę - wszystkie tytuły szczerze polecam :) I sama muszę poznać Annę Kareninę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Z tej listy czytałam Oskara i Panią Różę i niedługo zabieram sie za Trzech muszkieterów :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Oskar i pani Róża to genialna książka! Sama mam na większość chęć,w mojej liście jest jeszcze Mistrz i Małgorzata i Wielki Gatsby:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Większość z nich jak "Oskara i Panią Różę", "Cień Wiatru" albo "Rok 1984" czytałam i bardzo mocno polecam, bo są nieziemsko piękne ;) Do większość jednak się zabieram. Największą ochotę mam w tej chwili chyba na "Zabić Drozda".

  OdpowiedzUsuń
 6. Szczerze polecam:
  >> „Portret Doriana Graya” - po prostu cud, miód i orzeszki, wspaniały styl pisania i ciągle aktualne problemy
  >> „Rok 1984” - przerażająca i wstrząsająca lektura, ale ostrzegam, że momentami trochę męcząca
  >> Trzech muszkieterów” - wspaniała przygoda, ale ostrzegam: d'Artagnan jest mój! ;)
  >> „Oscar i pani Róża” - czytałam niezliczoną ilość razy, strasznie wzruszająca
  >> „Cień wiatru” - niesamowity klimat Barcelony i cudowni bohaterowie, przewspaniała
  Sama mam w planach „Władcę pierścieni”, „Zabić drozda” oraz „Myszy ludzie” ;)

  Pozdrawiam
  Kasia z bloga KsiążkoholizmPostępujący

  OdpowiedzUsuń
 7. Niektóre z tych książek już czytałam, ale większość jest nadal przede mną.
  Pozdrawiam
  zapoczytalna.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. Sporo z tego również mam w planie, szczególnie "Annę Kareninę" i "Trzech muszkieterów". A "Cień wiatru" to arcydzieło! Pięknie napisana książka :)
  Pozdrawiam!
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo polecam "Rok 1984", Tolkiena i "Oskara". Dla mnie to jedne z najważniejszych książek. Natomiast "Cień wiatru", "Władcę much" i "Zabić drozda" sama chętnie bym przeczytała :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Temat klasyków jest dla całkowicie nieznany xD Prawie nie czytam klasyków i ciągle mówię sobie, że nadrobię i... nigdy nie mam czasu! xD Ale kiedyś na pewno to zrobię, na liście mam nawet parę książek, które są też u Ciebie ^_^ Chociażby Rok 1984, Anna Karenina czy Zabić drozda :D A Oskara i panią Różę już czytałam ^_^ Polecam, to krótka, ale bardzo piękna historia ^_^

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam "Oskar i Pani Róża" i mogę polecić, choć według mnie nie jest to najlepsza książka Erica-Emmanuela Schmitta, ale to też zależy co kto lubi :)
  Do "Anny Kareniny" się przymierzałam, ale ostatecznie jakoś zabrakło mi natchnienia ;)
  Pozdrawiam i zapraszam do siebie: http://tworze-czytam-fotografuje.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 12. Czytałam "Zabić drozda" i niestety nie było efektu wow.

  OdpowiedzUsuń
 13. Ah te klasyki! Ja mam zamiar poczytać je już od dawna... :D Książki Jane Austen czy Emily Bronte, "Mistrz i Małgorzata" Bułhakowa, "Bracia Karamazow" Dosotjewskiego, "Anna Karenina" Tołstoja, "Cień wiatru" Zafóna... Ah, no chcę też w końcu przeczytać "Lalkę" (przy przerabianiu lektury jechałam na streszczeniach - obawiam się więc trochę o maturę z polskiego...). Bardzo ciekawi mnie również "Lot nad kukułczym gniazdem" czy "Dracula". :D

  OdpowiedzUsuń
 14. "Potret Doriana Greya" przede mną, ale na "Annie Kareninie" poległam :(

  PS. Można spytać kiedy będą wyniki konkursów na FB i IG?

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, że można spytać. Jeszcze nie wiem nastawiałam się, że jak nie zgłosi się 15 osób to konkursy zostaną odwołane. Ale widzę, że paru osoba naprawdę zależy, więc daje sobie jeszcze jeden dzień na przemyślenie tego i dam znać ;)

   Usuń
  2. I jak tam, kochana? ��

   Usuń
  3. Termin konkursów zostanie przedłużony :) może tak być? :D

   Usuń
  4. Jasne, czekamy na rozwiązanie ��

   Usuń
  5. Chyba się nie doczekamy :-/

   Usuń
  6. W piątek pojawi się post o przedłużeniu konkursów do końca kwietnia :) Jak się nie zgłosi więcej osób, to po tygodniu (na pewno do 7 maja) pojawią się wyniki ;)

   Usuń
 15. Rok 1984 w kieszonkowej wersji już na mnie czeka, bo planuję zabierać książkę ze sobą na uczelnię, żeby czytać na okienkach między zajęciami. ;) Planuję też jeszcze kilka klasyków nadrobić w tym roku, więc mam nadzieję, że mi się uda. ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Z wymienionych przez Ciebie książek z chęcią przeczytałabym "Portret Doriana Graya" i "Cień wiatru". Poza tym jeśli chodzi o listę klasyków do przeczytania to na mojej liście widniałyby "Frankenstein", "Wichrowe wzgórza", "Przeminęło z wiatrem" i pewnie kilka innych tytułów, które aktualnie wyleciały mi z głowy ;)
  Pozdrawiam serdecznie,
  Biblioteczka Dagmary

  OdpowiedzUsuń
 17. Czytałam "Annę Kareninę" i gorąco Ci ją polecam! *.* Książka jest bardzo dobra, ale trochę ciężko się czyta, no i przyznać trzeba, że to trochę cegiełka, ale co tam! Treść jest przecież ważniejsza.
  "Trzech muszkieterów" oraz "Władcę pierścieni" sama planuję przeczytać. Wiem, że będą to bardzo dobre powieści i nie mogę się już doczekać ich lektury! ♥

  Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 18. Kilka klasyków z twojej listy także chcę przeczytać, ale nie wszystkie :) Na pewno dodałabym kilka pozycji z serii Angielski ogród.

  Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♥
  Szelest Stron

  OdpowiedzUsuń
 19. Żadnego z wymienionych klasyków nie czytałam - nieczęsto sięgam po takie książki, w zasadzie robię to tylko wtedy, kiedy wymagane są one w szkole. Nawet nie chodzi o to, że nie chcę tego robić, ale mam zwyczajnie całe stosy innych książek, które czekają na swoją kolej. Ale na pewno zamierzam zabrać się kiedyś za klasykę. Szczególnie interesuje mnie Rok 1984, bo Folwark Zwierzęcy, który ostatnio czytałam, bardzo mi się podobał. :)

  Pozdrowienia i buziaki!
  BOOKS OF SOULS

  OdpowiedzUsuń
 20. Anna Karenina, Steinback, Trzynaście muszkieterów - mam w planie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Czaję się na większość z tych pozycji! Szczególnie na ,,Trzech muszkieterów" i ,,Portret Doriana Graya"! <3

  OdpowiedzUsuń