sobota, 22 października 2016

Top 10 książek na jesień, czyli książki idealne do kocyka i herbatki.

Witajcie kochani. Dzisiaj coś troszkę innego, mam nadzieję że każdy znajdzie coś dla siebie i może poznacie jakieś nowe gorące tytuły.

Top 10O czym jest?
Oni nie są tacy jak my…
Kiedy przeprowadziliśmy się do Zachodniej Wirginii, zanim zaczęłam mój ostatni rok w szkole, musiałam przyzwyczaić się do dziwacznego akcentu, rwącego się łącza internetowego i całego morza otaczającej mnie nudy... Aż do momentu, kiedy spotkałam mojego nowego, wysokiego sąsiada o niesamowitych, zielonych oczach. Wtedy sprawy zaczęły obierać zupełnie inny kierunek...
Ale kiedy zaczęłam z nim rozmawiać zrozumiałam, że Daemon jest wyniosły, arogancki i doprowadza mnie do szału. Zupełnie nam nie po drodze. Zupełnie. Jednak kiedy prawie nie zginęłam, a Daemon dosłownie zamroził czas, cóż... stało się coś zupełnie niespodziewanego…
Wpadłam w kłopoty, groziło mi śmiertelne niebezpieczeństwo. Jedyną szansą, żebym wyszła z tego cało, było trzymanie się blisko Daemona, aż przygaśnie blask…Jeśli oczywiście sama go wcześniej nie zabiję.

 Moja opinia: Do tej serii mam ogromny sentyment, ponieważ czytałam ją właśnie jesienią. Pochłonęła mnie ta historia i nawet nie zauważyłam jak przeczytałam wszystkie części. Dodatkowo pięknie się prezentują. 

Top 9
O czym jest?

„Świt żywych trupów” Romero, „Martwe zło” Raimiego czy „28 dni później” Boyle’a – to co było fikcją, stało się rzeczywistością. Czy wiedza wyniesiona z klasycznych horrorów pomoże ludzkości przetrwać apokalipsę?

Rok 2014. Wynaleźliśmy lek na raka. Pokonaliśmy grypę i przeziębienie. Niestety stworzyliśmy też coś nowego, strasznego, coś, czego nikt nie mógł zatrzymać. Infekcja rozprzestrzeniła się szybko, wirus przejmował kontrolę nad ciałami i umysłami, wydając jedno tylko polecenie: jedz!

Upłynęło ponad 20 lat. Georgia i Shaun Masonowie stają przed życiową szansą — są na tropie mrocznej konspiracji stojącej za wybuchem infekcji. Prawda musi wyjść na jaw, nawet jeśli jest śmiertelna.

Moja opinia: Na ten moment przeczytałam tylko pierwszą część tej serii, ale już jestem pod ogromnym wrażeniem. Uwielbiam takie klimaty, takie kreowanie postaci, te wydarzenia, których ani trochę się nie spodziewałam. Mam nadzieję że sama znajdę chwilę by przeczytać następne części. 

Top 8O czym jest?Nazywam się Chloe Saunders; moje życie już nigdy nie będzie takie jak przedtem.

Pragnęłam mieć przyjaciółki, spotykać się z chłopakami i być normalna jak wszyscy. Wszystko zaczęło się tego dnia, kiedy po raz pierwszy zobaczyłam ducha - a on zobaczył mnie.
Teraz duchy są wszędzie i nie zostawią mnie samej. Zacznijmy od tego, że wylądowałam w Lyle House, "miejscu odosobnienia" dla nastolatków z problemami. Zachowajcie to dla siebie, ale podejrzewam, że moi współlokatorzy są kimś więcej, niż można by sądzić na pierwszy rzut oka. Problem tylko w tym, po czyjej są stronie? To ja muszę odkryć groźne sekrety Lyle House... zanim szkielety znowu zaczną mnie osaczać...

Chloe Saunders prowadzi z pozoru normalne życie nastolatki...
Do czasu. Bo od teraz widzi zmarłych. Tak, tak jak w filmach. Piętnastoletnia Chloe pragnie tylko nie mieć kłopotów w szkole i może jeszcze zwrócić na siebie uwagę jakiegoś chłopaka. I rzeczywiście udaje jej się ściągnąć na siebie uwagę, ponieważ jednak dzieje się to za sprawą bardzo natarczywego ducha, więc i efekty są inne od zamierzonych. Chloe zostaje skierowana do Lyle House, ośrodka dla "trudnych" nastolatków. Na początku gotowa jest posłusznie poddać się rygorom, kiedy jednak znika jej sąsiadka z pokoju, która wcześniej wyznała, że ma kontakt z poltergeistem, a pozostali pacjenci zachowują się co najmniej dziwnie, Chloe rozpoczyna prywatne śledztwo. Dociera do niej, że jeśli nie odkryje prawdy, może już resztę życia spędzić w domu dla umysłowo chorych. A może czeka ją nawet coś gorszego? Czy może zaufać swoim towarzyszom i zdradzić im swą mroczna tajemnicę?


Moja opinia: Pochłonęłam tę całą serię w dwa dni. Nazwałabym tę trylogię prostym umilaczem czasu. Świetnie się przy niej bawiłam i sądzę, że jest właśnie idealna na jesień. 

Top  7O czym jest?Poznajcie opowieść, Jaya Fieldsa, iluzjonisty, mentalisty, spryciarza.

Myślę trójkątami. Wy myślicie liniami prostymi.
Pokażę Wam stół i przekonam, że to krzesło.
Dym i lustra, sztuczki i triki. Oszukuję i zwodzę.
Ale przede wszystkim stawiam na dobre przedstawienie.
Wszyscy sądzą, że zabiłem człowieka, ale nie zrobiłem tego. Pragnę zemsty. Pragnę jej dla siebie i dla niej. Chcę rewanżu dla całej naszej szóstki. Ona mnie nie pamięta, choć jest przyczyną tego wszystkiego. Będzie moją nagrodą, gdy wszystko dobiegnie końca. Jeśli tylko okażę się dość silny.
Zatem śmiało, wybierzcie kartę. Wejdźcie i obejrzyjcie przedstawienie. Spójrzcie na moje dłonie, przyjrzyjcie się uważnie, tak byście nie widzieli tego, co się dzieje naprawdę. Zniszczę wasz świat w świetle reflektorów. Nie zorientujecie się co robię, dopóki nie będzie za późno. Mam tylko jedno serce, a kiedy moje wielkie oszustwo dobiegnie końca, wręczę je właśnie jej.
Usiądźcie wygodnie, znajdujecie się na początku jazdy z piekła rodem.


Moja opinia:  Dłuższy czas się zastanawiałam czy umieścić tutaj tę książkę, ale w końcu się zdecydowałam, że długo nic o niej nie było i znowu muszę wam o niej przypomnieć. Mimo że ta książka nie jest jakąś górnolotną literaturą, to warto ją przeczytać chociażby dla wątku iluzji, które były cudownie opisane. 

Top 6


O czym jest? 


Afganistan, lata 70. Dwunastoletni Amir, syn zamożnego Pasztuna z Kabulu, wychowuje sie w domu bez kobiet. By zyskać uznanie w oczach ojca, wygrywa zawody latawcowe. Pomaga mu w tym starszy o rok Hasan, służący i towarzysz zabaw. Amir jest świadkiem, kiedy na Hasana napada banda miejscowych chłopaków pod wodzą psychopatycznego Asefa, który gwałci chłopca. Z tchórzostwa i wyrachowania nie staje w jego obronie, a nawet doprowadza do sytuacji , w której Hasan musi opuścić ich dom.

Ćwierć wieku później dorosły Amir mieszka w USA, gdzie po wkroczeniu wojsk radzieckich do Afganistanu wyemigrował wraz z ojcem. Nie odstępuje go poczucie winy, świadomość własnej zdrady. Los daje mu szansę, by dokonać zadośćuczynienia. Musi zdobyć się na odwagę i powrócić do rządzonego przez talibów Kabulu, aby ocalić nie tylko siebie...


Moja opinia:  Czytałam tę książkę niedawno i ujęła mnie ona swoją prostotą, bo ja tak naprawdę pisząc dla was recenzję dopiero zwróciłam uwagę na niektóre wydarzenia. Książka daje do myślenia, dlatego uważam że czytając ją pod kocykiem z herbatką wczujecie się w nią i zrozumiecie jej przekaz. 

Top 5 
O czym jest? 

Od pięciu stuleci trolle nie mogą opuszczać miasta pod ruinami Samotnej Góry. Więzi je klątwa czarownicy. Przez wieki wspomnienia o ich mrocznej i złowrogiej magii zatarły się w ludzkiej pamięci. Niespodziewanie pojawia się przepowiednia o związku, który złamie potężne zaklęcie. W Cécile de Troyes rozpoznano kobietę z przepowiedni. Zostaje więc porwana i uwięziona pod górą. Od pierwszej chwili w podziemnym mieście dziewczyna myśli tylko o jednym – o ucieczce. Trolle, które ją uprowadziły, są jednak inteligentne, szybkie i nieludzko silne. Porwana musi czekać na właściwy moment i stosowną okazję.

Z biegiem czasu dzieje się coś niezwykłego – w sercu Cécile kiełkuje uczucie do tajemniczego księcia, z którym została związana ślubem. Dziewczyna poznaje kolejne osoby, nawiązuje przyjaźnie i powoli uzmysławia sobie, że może być jedyną nadzieją dla mieszańców zniewolonych przez trolle czystej krwi. W mieście wybucha bunt. A Tristan, jej książę i przyszły król, jest jego tajnym przywódcą.


W miarę zanurzania się w świat skomplikowanych intryg politycznych podziemnego świata Cécile przestaje być córką prostego rolnika, staje się księżniczką, nadzieją całego ludu i czarownicą obdarzoną mocą dość potężną, by na zawsze zmienić Trollus, podziemne miasto.


Moja opinia:  Tej książki też nie mogło zabraknąć. Było o niej głośno i to nie bez powodu. Pierwsza część to cudo, jeśli jeszcze nie przeczytaliście to bierzcie się za nią. Druga troszkę gorsza, niestety domyśliłam się jak to się skończy, ale czekam z niecierpliwością na następną część. Muszę wiedzieć jak to się skończy. 

Top 4


O czym jest? 

Czy są takie rany, których miłość nie zdoła uleczyć?

Archer, obarczony niewypowiedzianym cierpieniem, mieszka w swojej samotni blisko lasu. Jest przekonany, że tylko tyle mu zostało.

Do sennego, pobliskiego miasteczka przybywa Bree. Dziewczyna liczy na to, że w końcu odnajdzie rozpaczliwie poszukiwany spokój. Gdy spotyka Archera, jej początkowa nieufność zamienia się w rosnącą fascynację outsiderem. Próbując przedrzeć się przez warstwy niedostępności i dzikości, jakimi Archer przez lata zasłaniał się przed innymi, Bree powoli rozbiera go z kolejnych tajemnic.
Czy budzące się w ciszy uczucie uwolni ich od bolesnej przeszłości?


Moja opinia: Uwielbiam, kocham, ubóstwiam tę historię i po prostu musicie ją przeczytać. Mimo że znalazłam w niej parę rzeczy, które bym zmieniła to i tak nie raz przeczytam jeszcze tę książkę i będę się ekscytować. 

Top 3


O czym jest? 

Co bym robił przez życie wieczne?


Już za naszego życia zostaną dokonane odkrycia, które pozwolę ludziom pozostać wiecznie młodym. Nie będzie już śmierci. Nasze dzieci nigdy nie umrą.

Witaj w przyszłości. W świecie zamieszkałym przez wiecznie młodych, doskonale zdrowych, szczęśliwych ludzi.


Moja opinia: Ta książka jest niesamowita. Nie bez powodu znalazła się na podium. Jeśli czytacie fantastykę lub tak jak ja wielbicie postapokaliptyczne klimaty przeczytajcie tę książkę i powiedźcie mi co o niej sądzicie. Chętnie o niej podyskutuję, bo moim zdaniem to jest genialnie wymyślone. 

Top 2 


O czym jest? 

Żyję w świecie pozbawionym magii i cudów. W miejscu, gdzie nie ma jasnowidzów czy zmiennokształtnych, żadnych aniołów czy supermanów gotowych ocalić Twoje życie. W miejscu, gdzie ludzie umierają, muzyka potrafi ich skłócić, a wiele rzeczy jest do bani. Jestem tak mocno osadzona na ziemi przez ciężar rzeczywistości, że czasami zastanawiam się jak to możliwe, że nadal potrafię unosić moje nogi podczas chodzenia.

Natsya Kashnikov chce tylko dwóch rzeczy: przetrwać liceum bez żadnych osób, które będą pouczać ją na temat jej przeszłości oraz sprawić, aby chłopak, który zabrał jej dosłownie wszystko – tożsamość, duszę i chęć życia – zapłacił za to. Historia Josh’a Bennett’a to nie sekret: każda osoba, którą kochał, opuściła ten świat, aż w końcu, gdy chłopak miał 17 lat, nie został mu już nikt. Teraz, wszystko czego Josh pragnie, to to, aby ludzie pozwolili mu zostać samemu, ponieważ gdy Twoje imię jest synonimem śmierci, każdy ma tendencję do pozostawienia Ci Twojej własnej przestrzeni. Każdy z wyjątkiem Nastyi, tajemniczej, nowej dziewczyny w szkole, która zaczyna się kręcić wokół chłopaka i nie ma zamiaru odejść, dopóki nie zyska wpływu na każdy aspekt jego życia. Ale im bardziej Josh ją poznaje, tym większą jest ona dla niego zagadką. Kiedy intensywność ich relacji się nasila, a pytania bez odpowiedzi zaczynają się piętrzyć, chłopak zaczyna się zastanawiać, czy kiedykolwiek odkryje sekrety ukrywane przez dziewczynę – albo czy w ogóle tego chce.


Moja opinia: Jedna z moich ulubionych książek. Czytałam ją wiele razy za każdym razem poznaje nowe powody dla których warto czytać tę historię, więc jak macie tylko troszkę czasu to sięgnijcie po nią, bo warto. Ta historia może odmienić wasze podejście do życia. 

Top 1 


O czym jest?

W Zachodnich Krainach o ośmiu tysiącach lat zapisanej historii widmo wojen i katastrofy nieustannie

wisi nad ludźmi. Zbliża się zima, lodowate wichry wieją z północy, gdzie schroniły się wyparte przez ludzi pradawne rasy i starzy bogowie.

Zbuntowani władcy na szczęście pokonali szalonego Smoczego Króla, Aerysa Targaryena, zasiadającego na Żelaznym Tronie Zachodnich

Krain, lecz obalony władca pozostawił po sobie potomstwo, równie szalone jak on sam.
Tron objął Robert - najznamienitszy z buntowników. Minęły już lata pokoju i oto możnowładcy zaczynają grę o tron...


Moja opinia: Po tę serię sięgnęłam niedawno i już mnie pochłonęła do reszty. Sądzę że jest najlepszym wyborem na jesień. Jest dość gruba przez co na pewno starczy nam na długi wieczór, mamy w tle zimę, no i sami bohaterowie i świat jest niesamowicie wykreowany. 


Jak podoba wam się moja dziesiątka? Może macie własną? Chętnie dowiem się czy czytaliście, którąś z tych książek. 
Pozdrawiam, 
Wiktoria

23 komentarze:

 1. 5 może bym kiedyś spróbowała. 8 mi nie przypadło do gustu, chociaż okładki świetne

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama myślałam o zrobieniu czegoś podobnego :)
  10 oczywiście do mnie przemawia, nie czytałam jeszcze ale mam w planach. 9, 5, i 4 również mam w planach, ale jeszcze nie znalazłam na nie czasu :(
  No i 2, jak ja uwielbiam tą książkę <3
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. o kurcze! Jedyne co czytałam z Twojej topki to Morze spokoju O.O Musze nadrobić zaległości :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Aż głupio się przyznać, bo żadnej nie czytałam :D Ale niektóre są na mojej liście TBR ;)
  Buziaki ;*
  bookowe-love.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. GoT jako książka na jesień, jak najbardziej - o ile ktoś nie ma chandry :D
  Kurczę, muszę dorwać Wezwanie... :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Chłopiec z latawcem - ciągle zapominam wypożyczyć z biblioteki:/

  OdpowiedzUsuń
 7. No to tak. :D Na 2 czekam, aż przyjdzie do mnie z Book Touru . ;d 10 znam w całości. Tak samo 4. A 5 znam w połowie, Ukrytej Łowczynie nie czytałam, no i chciałabym poznać 7, baaaardzo!

  OdpowiedzUsuń
 8. Dla mnie jesień zawsze kojarzyła się z opasłymi tomami fantasy, ale jakoś nie mogę znaleźć dla nich czasu :/ Według mnie każda pora roku jest idealna, żeby przeczytać Morze Spokoju, to taka piękna książka... Cierpię, bo autorka pisze naprawdę cudownie, a do tej pory nie wydała żadnej innej książki. Drugi tom Przeglądu Końca Świata jest jeszcze lepszy niż pierwszy, dlatego gorąco ci polecam, szkoda, że to tak niedoceniana trylogia. Porwana pieśniarka strasznie mi się podobała, a Ukryta łowczyni czeka już na swoją kolej! Muszę też sięgnąć po Sześć serc.

  Books by Geek Girl

  OdpowiedzUsuń
 9. Gra o tron jest takim moim marzeniem czytelniczym, a dokładnie cała seria

  OdpowiedzUsuń
 10. Kusi mnie numerek 9 i 5 i od dawna mam na nie ochotę, ale do tej pory się z nimi nie zapoznałam ^^
  A jesienne wieczory nadają się wprost idealnie do nadrobienia zaległości.
  Pozdrawiam! :)
  http://recenzjeklaudii.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. Seria "LUX" to mój must read na najbliższy czas <3
  Nie dość, że okładki są prześliczne, to jeszcze recenzje bardzo mnie ciekawią.
  Pozdrawiam serdecznie!

  napolceiwsercu.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. "Chłopiec z latawcem" oraz "Bez słów" to książki, które chcę przeczytać. Grę o Tron uwielbiam, ale w wersji serialowej - na papierową pewnie się nie odważę.

  OdpowiedzUsuń
 13. "Porwaną Pieśniarkę" mam w planach:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Czekałam, na którym miejscu pojawi się Morze spokoju, bo dobrze wiem, że obie uwielbiamy tę powieść. ;) Czytałam ją już tyle razy, że zawsze, kiedy potrzebuję czegoś do czytania, a nie mam pojęcia po co sięgnąć, to wybieram właśnie książkę Katji Millay. ;D

  OdpowiedzUsuń
 15. Zgadzam się całkowicie co do "Porwanej pieśniarki"! Jestem właśnie w tracie jej czytania i jest cudowna! Jak skończę to od razu biorę się za następną cześć <3 I ten Tristan :D /Klaudia

  OdpowiedzUsuń
 16. Zgadzam się z twoja topka :D
  GOT, Morze Spokoju *-*
  Top 8 i 7 mnie ciekawia strasznie :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Serię Lux przeczytałam i nie przypadła mi jakoś szczególnie do gustu :/ Bez słó uwielbiam i też będę czytać nie raz. A Morze spokoju, muszę koniecznie przeczytać! Grę o tron zresztą też, bo jakoś się nie złożyło bym przeczytała :(

  Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♥
  SZELEST STRON

  OdpowiedzUsuń
 18. Czytałam 9, 8, 5, 4, 3, 2, 1 i praktycznie wszystkie mi się podobały. W "Feed" autorka świetnie wyjaśniła przyczyny apokalipsy zombie, co się chwali :)
  "Futu.re" było bardzo poruszające - dzięki niej nabrałam ochoty na inne powieści autorka i będę musiała sięgnąć po Metro :)
  "Sześć serc" mam w czytniku i na pewno kiedyś przeczytam :)
  Natomiast serię "Lux" mam w planie przeczytać od... aż wstyd pisać od kiedy, a jeszcze nie ruszyłam nawet pierwszego tomu :/
  Pozdrawiam :D
  houseofreaders.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 19. Uwielbiam "Future" świetna lektura, daje do myślenia. Nie spodziewałam się, że spodoba mi się tak bardzo. Po jej skończeniu długo nie mogłam sięgnąć po nic więcej. Zostawiła coś po sobie, takie książki sobie cenię:)
  "Morze spokoju" mnie wzruszyło, doskonała lektura na jesień:)
  Sama muszę sięgnąć po "Porwaną pieśniarkę" seria zbiera pozytywne opinie, nie mogę przejść obok niej obojętnie :) Pozdrawiam!
  Verax

  OdpowiedzUsuń
 20. "Bez słów" mam i muszę przeczytać obowiązkowo i jak najszybciej <3 Z recenzji na jakie się natknęłam przypomina mi trochę "Morze spokoju", a tę książkę uwielbiam <3

  OdpowiedzUsuń
 21. 9 bardzo bardzo mnie zaciekawiła i na pewno po nią sięgnę :) 8 to była bardzo ciekawa seria i miło ją wspominam a co do 2 to brak mi słów jedna z moich ulubionych książek :)

  OdpowiedzUsuń
 22. 9 bym chciała przeczytać kiedyś :) Nie wiem czy uda mi się akurat na jesień, ale co tam! :)
  6 również miałam w planach.
  4 czytałam, ale jak dla mnie dobra to powieść na wiosnę :D
  A na 2 czekam w ramach Book Tour, być może zdąży do mnie wpaść jeszcze na jesień :D

  OdpowiedzUsuń
 23. Wstyd się przyznać, ale nie czytałam Gry o tron... Teraz jest to pozycja nr 1 na mojej liście książek do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń