piątek, 18 listopada 2016

Spotkanie autorskie z Andrzejem Ziemiańskim.

Witajcie kochani. Post, który właśnie czytasz jest moim setnym postem na tym blogu, z czego ogromnie się cieszę, dlatego na dzisiaj przygotowałam zupełnie coś innego. Będziecie mogli przeczytać coś więcej o spotkaniu autorskim z Andrzejem Ziemiańskim. Mimo że nie przeczytałam jeszcze żadnej jego książki, to zdecydowałam się pójść i jestem z tego bardzo zadowolona. 

O autorze:


Polski pisarz science fiction i fantasy, z zawodu architekt. W roku 1983 ukończył Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej. W latach 1984–1985 pracował w Instytucie Architektury i Urbanistyki Politechniki Wrocławskiej, zaś od 1985 do 2005 w Instytucie Budownictwa Rolniczego Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Akademii Rolniczej we Wrocławiu. Oprócz pisania, prowadzi zajęcia dla studentów z creative writing w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Twórczość: 

Jako autor fantastyki naukowej Ziemiański debiutował na łamach „Sigmy” (Magazynu problemowo-informacyjnego Politechniki Wrocławskiej) w roku 1979 opowiadaniem Zakład zamknięty. W roku 1981 jego słuchowisko Człowiek, który nie potrafi umrzeć zostało wyróżnione w konkursie zorganizowanym przez teatr Polskiego Radia. Słuchowisko nie zostało jednak zrealizowane, jako że data jego emisji przypadła na początek stanu wojennego. Jego debiutem książkowym był zbiór opowiadań Daimonion wydany w 1985 roku, potem opublikował kilka kolejnych powieści, z czego dwie wspólnie z Andrzejem Drzewińskim. Z powodu boomu zachodniej literatury fantastycznej i małego popytu na polską fantastykę na początku lat 90., swoją powieść Przesiadka w przedpieklu Ziemiański wydał pod pseudonimem Patrick Shoughnessy (w 2004 wznowił ją pod własnym nazwiskiem).

Na ponad dekadę Andrzej Ziemiański zamilkł jako pisarz, by powrócić w roku 2000 jako autor opowiadania Bomba Heisenberga i serii kolejnych opowiadań, publikowanych na łamach „Nowej Fantastyki” i „Science Fiction”. W przeciwieństwie do swoich utworów z lat 80., w których dominowały z angielska brzmiące nazwy i nieokreślone miejsca akcji, nowsze teksty Ziemiański osadza zwykle w polskich realiach (najczęściej we Wrocławiu, swym ojczystym mieście), wzorując często bohaterów na znanych sobie ludziach. Dużą popularność przyniosła mu powieść Achaja – często klasyfikowana jako fantasy, choć autor zdecydowanie uważa ją za science fiction – której trzy tomy ukazywały się w latach 2002-2004. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych polskich autorów fantastyki. W utworach Ziemiańskiego dość często pojawia się tematyka militarna. Bywa krytykowany za częste używanie wulgaryzmów w dialogach postaci.

W latach od 2010 do 2012 prowadził blog dotyczący remontu Dworca Głównego we Wrocławiu i związanej z nim historii miłosnej. Blog podpięty został pod stronę główną dworca – Wrocław Nowy Główny.

Jestem w trakcie czytania pierwszej części serii Achaja i bardzo mi się podoba. Niedługo recenzja, więc wyczekujcie. Na spotkaniu można było dowiedzieć się wielu ciekawych faktów z życia samego autora, o tym co stworzył i jak do tego podchodzi. Andrzej Ziemiański to przede wszystkim osoba sympatyczna i otwarta, godzinę spotkanie minęło mi tak szybko, że nawet nie zauważyłam. Jeśli będziecie mieć okazję to podejdźcie do Pana Andrzeja i zamięcie z nim parę słów, bo naprawdę warto. 

Co powiecie na więcej takich postów? A może wy już sięgnęliście po książki Andrzeja Ziemiańskiego? 
Pozdrawiam, 
Wiktoria

16 komentarzy:

 1. Chciałabym Achaję kiedyś przeczytać :D :D :D O reszcie książek tego autora chyba nie słyszałam... :P

  OdpowiedzUsuń
 2. Czekam za ten na twoją recenzję;)
  P.S. na telefonie to tło trochę utrudnia czytanie, przynajmniej mi :p

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam żadnej jego książki i raczej nie gustuje w tej tematyce ;/
  Proszę zrób coś z tłem! Jest ładne, ale przez to nie da się czytać, bo co chwilę się rozprasza i można dostać oczopląsu :P
  Pozdrawiam!
  Fan of books :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem będę się starała to zmienić jutro :)

   Usuń
 4. Przyznam, że nie czytałam jeszcze żadnej książki tego autora. Wiem jednak, że takie spotkania są bardzo inspirujące.

  OdpowiedzUsuń
 5. czytałam całą Achaję i pierwszą część Pomnika Cesarzowej Achai, uwielbiam <3 to dla mnie polska fantastyka najwyższych lotów. Gdyby pan Andrzej odwiedził moje miasto, kupiłabym Achaję i biegła po autograf. pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja nie słyszałam jeszcze o tym autorze, ale wszystko przede mną.

  OdpowiedzUsuń
 7. Przyznam, że nie słyszałam wcześniej o autorze. Ale może kiedyś uda mi się to nadrobić i zapoznam się z jakąś jego książką. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Jeszcze nie sięgnęłam po tego autora, ale mam go na uwadze od jakiegoś czasu:)

  OdpowiedzUsuń
 9. Kiedyś z czystej ciekawości sięgnęłam po pierwszą części serii Achaja, ale niestety książka nie przypadła mi do gustu. Męczyłam się z nią bardzo. Po prostu nie odnalazłam się w fabule i w stylu pisania autora.

  OdpowiedzUsuń
 10. O tym panu słyszałam, ale do tej pory nie miałam okazji zapoznać się z jego twórczością. Może kiedyś się skuszę :)

  Pozdrawiam,
  http://tamczytam.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam Achaję wiele lat temu i wtedy byłam nią zachwycona. Twórczość tego autora bardzo przypadła mi do gustu. Czekam na Twoją recenzję.

  OdpowiedzUsuń
 12. Niestety, ale nie miałam okazji czytać jeszcze książek tego autora. Muszę to zmienić.

  Pozdrawiam :)
  Books & Candles

  OdpowiedzUsuń
 13. Kurczę, nie słyszałam o tym autorze, jednak bardzo mnie do niego zachęciłaś i jestem ciekawa jego dzieł :)
  Pozdrawiam!
  http://loony-blog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 14. Przypomniałaś mi tego autora, faktycznie kiedyś dobrze odnajdywałam się w jego twórczości, muszę zerknąć, w czym nowym mogłabym się zaczytywać. :)

  OdpowiedzUsuń